Іванівський заклад освіти І-ІІІ ступенів



 


Початкова школа

Вчитель початкових класів Сорока Ольга Дмитрівна, І кваліфікаційна категорія

Урок : Сходинки до інформатики.

Клас: 2

Тема.  Клавіатура. Знайомство з програмою « Клавіатурний тренажер».

Мета:

навчальна: учити дітей працювати з клавіатурою, формувати знання про пристрої, що використовуються для опрацювання текстів, зображень,  розширювати знання про  призначення та функції  клавіш ; закріплювати правила поведінки і безпеки життєдіяльності в комп’ютерному класі;    

розвивальна: розвивати навички роботи з клавіатурою, логічне та абстрактне мислення, увагу,   пам’ять, уявлення;

виховна: сприяти розвитку навичок самостійної роботи, розвитку мовлення, вміння організовувати робоче місце учня,  виховувати інформаційну культуру, бережливе ставлення до обладнання комп’ютерного кабінету,  бережного відношення до оточуючого середовища.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання. Комп’ютери, дошка,  картки з завданнями, підручники та робочі зошити.

Програмне забезпечення: презентація «Подорож до Комп’юші», мультиплікаційний фільм «Уроки тітоньки Сови».

Хід уроку

  1. Організація класу до уроку.

Цей чудовий, гарний клас

Вже давно чекає вас!

Хутко по місцях сідаймо,

До навчання вирушаймо!

Міні-конкурс на найакуратнішу парту.

  • Оцінюється акуратність розташування навчальних предметів на парті. Нагорода – допуск до практичної роботи за комп’ютером.

 

  • Сьогодні наш клас знову  вирушає у  подорож  до Комп’юші,  з яким ми не так давно познайомились на уроках інформатики, але вже встигли  потоваришувати .  Ця подорож, як і завжди,  буде цікавою і корисною.  Подорожуючи,  ми будемо зупинятися, а на кожній зупинці нас зустрічатиме казковий герой із завданням , яке ми повинні виконати.

Вправа “Очікування”.

- Чого ви чекаєте від нашої подорожі?

- Тож вирушаємо в дорогу.

IІ             Актуалізація знань.

  1. Перша зупинка « Безпечна».  Тут нас чекає Котигорошко. Він хоче запитати  про

 правила  безпечної роботи та поведінки для тих,  хто хоче товаришувати з комп’ютером.

То ж давайте пригадаємо і розкажемо правила техніки безпеки  в комп’ютерному класі.

Вправа “Мікрофон”:

•             Не розпочинай роботу за комп’ютером без дозволу вчителя.

•             Сидіти слід на відстані не менше 50см від екрана монітора.

•             Спину тримати рівненько.

•             Не торкатися проводів, розеток, незнайомих кнопок та клавіш.

•             Не працювати брудними та вологими руками.

·         Клавіші натискати обережно.

·         Не бігати, не стрибати, не кричати.

·         Час роботи за комп’ютером обмежений.

  •         Правил безпеки дотримуйся, друже,

             Тоді з комп’ютером будеш у дружбі!

                - Молодці! Подорожуємо далі.

2. Наступна зупинка  « Загадкова» . Тут нас чекає Півник – золотисте горлечко. Він розумничок, бо приготував нам загадки. Давайте не гаяти часу, мерщій розгадувати. 

( Діти показують відгадки на мультимедійній дошці).

•             Подивись у це вікно.

              Знаєш, чарівне воно.

              На вікні немає штор.

              Що це, діти?         (Монітор).

•             Для чого він призначений?  (Пристрій виведення інформації)

Що це за поважний

Загадковий коробок?

Лампочкою посміхнувся,

Діти, це …      ( Системний блок).

 

Різні пристрої ховає,

Їх він струмом наділяє,

Усі розв’язує проблеми,

Зберігає мікросхеми.

 •            Для чого він призначений? ( Це головний пристрій комп’ютера ).

              Має хвостик, очі – кнопки,

              Не боїться кішки!

              Під долонею працює

              Вправна, зручна …   (Мишка).

•             Для чого вона призначена?  (Для введення інформації)

              Є багато різних кнопок

І струнка статура.

Відгадайте,  діти, що це?

Це …       (Клавіатура) .

•             Для чого вона призначена?   (Для введення інформації)

  • А  які ще пристрої ви тут бачите? (Колонки)
  • Для чого вони призначені? ( Для виведення звуку).
  • Бачите які ви розумні, ви умієте розв’язувати загадки, а комп’ютер такого робити не може. Він працює тільки за вказівкою користувача.

-  Ми пригадали основні складові комп’ютера і можемо сміливо подорожувати далі . 

Продовжуємо подорож.

 3. Наступна зупинка  “Ерудит”. На нас тут чекає Мудра Сова. Ми повинні допомогти їй прочитати ці речення, які хтось надрукував, а пробіли ставити забував.

Вправа «Відокрем слова»       ( РОБОТУЗКОМПЮТЕРОМПОЧИНАЙІЗАВЕРШУЙКОРЕКТНО)

(За вибором учителя 1-2 учні прац. на комп’ютері, клас викон. завд. на картках.)

Словникова робота  (Коректно – тактовно, ввічливо поводитись з людьми

                                                 Тактовний – той у кого є чуття міри).

  • Як треба починати роботу з комп’ютером?   ( Кнопка  Power )
  • А як коректно завершити роботу з комп’ютером?   ( Кнопка Пуск, Завершення сеансу, Вимкнути комп’ютер. )

4. Наступна зупинка «Хмаринка».  А ось нас із нетерпінням  чекає чарівна Жарптиця, що заблукала у хмаринках, які роздмухав вітерець - пустунець. Нам треба хмаринки об’єднати в пари і тоді пташка зможе вільно літати в небі.  А щоб це зробити треба пригадати призначення  відомих нам клавіш.   Гра «Знади пару».      (За вибором учителя 1-2 учні прац. на комп’ютері, клас викон. завд. на картках.)

Shift + .       ,                              

Shift + 7     ?

Shift + 1     !

Shift + д    Д

5. Ось зупинка «Основна». Вона стосується основного рядка клавіатури. Ми бачимо Колобка, який розгубився, бо не знає цього правила.

- Хто нагадає головне правило для пальчиків рук?     (Вказівний палець лівої руки розташовують на букві А , вказівний палець правої руки розташовують на букві О.)

- Клавіші з якими буквами утворюють основну позицію пальців на клавіатурі?  (ФІВА  ОЛДЖ)

- Побудемо зараз піаністами, зіграємо на цих клавішах і проспіваємо основну пропозицію букв.

ІІІ.   Вправа для пальчиків:

                                                Пальці між собой єднайте

                                               Пальці в кулачки стискайте,

                                                     Кулачками обертайте,

                                                    А долоньками махайте.               

ІV.          Повідомлення теми і мети уроку.

Далі наша подорож  стане ще цікавішою. Ми знаємо, що комп’ютер є чудовим помічником у навчанні. Проте, щоб він справді нам допомагав , ми повинні навчитися добре з ним працювати. Для цього потрібно постійно тренуватися. А в цьому допоможуть спеціальні програми.  Отже сьогодні ми  продовжимо  вчитися працювати з клавіатурою та  познайомимося з програмою «Клавіатурний тренажер».

ІV.Основна частина уроку.

Робота з підручником ст. 44

  • Прочитайте повідомлення про програму КЛАВІАТУРНИЙ ТРЕНАЖЕР на ст. 44.

Робота в парах: задати питання один одному по змісту прочитаного.

- Що допомагає швидко навчитися працювати з клавіатурою?   (Спец. прогр. Клавіатурний тренажер)

- Що навчає Кл. трен.?  ( Швидко і правильно друкувати.)

Робота з Зошитом ст. 22

  • Прочитайте визначення, що таке КЛАВІАТУРНИЙ ТРЕНАЖЕР?
  • Виконання Впр. 1
  • Виконання Впр. 2

Вправа «Знайди відповідність».

Робота над українськими прислів’ями.

Здоров’я –                                           людина не тужить.

Доки здоровя служить –               найдорожчий скарб.          

V.  Фізкультхвилинка.

Наш комп’ютер притомився , Монітор його закрився.

Треба встать, потанцювати І його розвеселяти.

Сонце  встало, потягнулось.Вліво, вправо повернулись.

Глянуло на землю швидко,

Що між хмарами там видко.

Тихий зробимо ми крок

І продовжимо урок.

                                              (Діти сідають за комп’ютери)

VІ. Набуття  практичних  умінь і навичок.

6. Зупинка «Клавіатурний тренажер». Тут нас зачекався старий дідусь із золотою рибкою…

Розповідь учителя.

  • Зараз ми працюватимемо з клавіатурним тренажером, дотримуючись правил роботи з клавіатурою.
  • Увімкніть комп’ютер.
  • Запустіть на виконання програму клавіатурний тренажер.
  • Уважно слідкуйте за вказівками програми. Натискайте клавіші із символами, які пропонує програма.
  • Якщо ви натиснете потрібну клавішу, курсор переміститься до наступної позиції.
  • Якщо ви натиснете  не той символ, програма відмітить вашу помилку червоною рамкою і чекатиме вашої правильної дії.
  • Якщо ви довго не натискатимете клавішу із заданим символом, програма відмітить це жовтим кольором.
  • На кінець вправи ви побачите результат своєї роботи.
  • Не хвилюйтесь, працюйте спокійно і впевнено. У вас все буде добре.

                                         ( Практична робота за комп’ютером)

  • Завершіть роботу з програмою.
  • Вимкніть комп’ютер.

7. Наступна зупинка  « Хорошого настрою» .     ( жабка - царівна ).

  •  

               Закрийте очі. Уявіть себе біля ставка. Водичка в ставку прозора і по дну плавають рибки. Поводіть очима за ними: вліво, вправо, по колу і т. д. Стоп. Відкрийте  повільно очі і подивіться у далину. Що ви там бачите?

               Приємно відпочивати біля річки чи ставка. Але не завжди там може бути прозора вода і чисті береги. Чистота водойм і берегів, чистота довкілля залежить від нас з вами.

 

VІІ. Підсумок уроку.

  •  Які букви ви училися вводити з клавіатури?
  • Що було робити важко?
  • Яке завдання сподобалось вам сьогодні найбільше?
  • Якщо вам сподобався урок , подаруйте віртуальний  смайлик з посмішкою нашим гостям.

VІІІ. Домашнє завдання. Тренуватися вправлятися на клавіатурі. З’ясуйте скільки символів ви можете набрати на клавіатурі за 5 хв.