Управління

УПРАВЛІНСЬКИЙ АСПЕКТ У ШКОЛИ

В галузі освіти передбачається виховання відповідального громадянина України, який би примножував інтелектуальний курс країни, забезпечував її розвиток та становлення як демократичної держави європейського вибору. Відповідно до цього мають змінитися не тільки педагогічні технології, а й зміст освіти, ідеологія самої школи в цілому. Однією із перспективних моделей розвитку шкільної освіти є концепція життєтворчості, яка, на наш погляд, здатна розв’язати важливі завдання , які постали перед Людиною, суспільством у ХХІ столітті. Особливе значення при цьому в системі шкільної освіти набуває управління процесами таких змін як системоутворюючий фактор, що забезпечує трансформацію традиційної педагогічної системи в інноваційну.
Важливе значення в процесах переходу на нову життєтворчу модель шкільної освіти відіграє система внутрішкільного управління. Виступаючи важливим системоутворюючим фактором, внутрішкільне управління виступає своєрідним індикатором переходу на концепцію життєтворчості. Аналіз наукових джерел переконує, що ефективність управління інноваційною діяльністю , насамперед, залежить від глибокого знання природи інноваційних процесів, специфіки їхньої життєдіяльності, динаміки розвитку, критеріїв ефективності та пріоритетів у регулюванні інноваційної діяльності. Звідси важливого значення набуває стратегія розвитку інноваційного простору школи.
. Визначальними для нашого часу стають і зміни в характері управлінської діяльності керівника загальноосвітнього навчального закладу. Вона все більше має орієнтуватися на вільний розвиток людини, на творчу ініціативу, самостійність, професійний потенціал працівника, його резерви, можливості до професійного навчання та самонавчання. Тобто, сучасний керівник має визнавати первинність людини як особистості, враховуючи не тільки зовнішні показники праці, але і внутрішній стан людини, мотивацію до поступового саморозвитку. Такий підхід до особистості підлеглого вимагає від управлінця не тільки високого рівня професійної компетентності, а і достатньо високого ступеня соціальної зрілості.
  Характерні риси професіоналізму управління:
  •      наявність і статус освітніх підрозділів у структурі системи управління;
  •      спеціалізовані технології роботи з персоналом, сучасне інформаційне забезпечення в процесі управління,         використання можливих ІКТ-технологій;
  •      наукова методологія та ефективна організація розробки управлінських рішень;
  •      розвинуті прогнозування та стратегічний підхід;
  •      раціональне використання ресурсів часу.

Пріоритетами державної політики є розроблення і втілення в життя освітніх інновацій, що якісно змінюють зміст, структуру, форми, методи, засоби, технології навчання і виховання.
Якість і доступність освіти потребує прискореного інноваційного розвитку, який ґрунтується на прогресивних світових освітніх тенденціях, сучасних навчальних технологіях та забезпечує цілеспрямований навчально-виховний процес, що відповідає запитам учнів та дає змогу вільно розвивати здібності і таланти. Визначальною рисою пошуку моделі «Школи майбутнього» є вибір найдоцільніших педагогічних інновацій у створенні навчальних закладів, що будуть своєрідним еталоном організації навчально-виховного процесу.
Сучасна школа має відповідати вимогам часу. Ведучи мову про конкурентоспроможного випускника, вчителя школи, треба не забувати про конкурентоспроможність школи як учасника ринкових відносин. Тож школа, як товар на ринку, має знайти свого покупця, а для цього доведеться бути презентабельною, вміти рекламувати себе, свої переваги, особливо коли вона працює за інноваційними технологіями.